Úvod Financie a ekonomika 10x o tom, čo robiť, kým začnete podnikať

10x o tom, čo robiť, kým začnete podnikať

1382
0
ZDIEĽAŤ

Keď sa človek rozhodne podnikať, určite to nie je prechádzka ružovou záhradou. Existuje množstvo vecí, ktoré musíte urobiť a sledovať, a tak môže byť cesta k vytúženému cieľu viac ako stresujúca. Pokiaľ si ale hneď na začiatku položíte tie správne otázky a uvedomíte niekoľko skutočností, zvládnete to o niečo ľahšie. Pomôže Vám to neprehliadnuť dôležité veci, a to najmä v prípade, že ste v obchodnom svete nováčik. V nasledujúcich riadkoch prezradíme, ako postupovať pri zakladaní s.r.o., prípadne inej formy podnikania, a aké otázky si položiť. Ste pripravený na úspech? Tak poďme na to.

1.      Nájdite si schopného a dôveryhodného účtovníka

Pýtate sa, načo Vám je účtovník ešte pred začatím podnikania? Mnohí spravili práve tú chybu, že túto skutočnosť bagatelizovali. Možno už máte veľa účtovných podkladov v rukách aj teraz, no vôbec netušíte, že ich môžete použiť. Neviete, akú formu podnikania si zvoliť a či sa registrovať ako platca DPH? Nemusíte účtovníka zamestnať na plný úväzok, ale určite si nájdite niekoho s adekvátnymi znalosťami.

2.      Urobte si prieskum trhu

Ctižiadostivý podnikateľ by si mal pred začatím svojho podnikania preveriť, či bude o jeho produkt alebo službu záujem. Mal by brať do úvahy demografické a sociálne ukazovatele. Je nutné určiť si cieľovú skupinu. Spýtajte sa, či na trh prinášate naozaj to, čo Váš zákazník chce. Vyhnete sa tak zbytočnému experimentovaniu a začnete serióznu hru na istotu.

3.      Nezabúdajte na právne poradenstvo

Skôr, ako oficiálne otvoríte svoj nový podnik a rozhodnete sa založiť s.r.o., vyhľadajte právneho poradcu. Jeho služby nemusíte využiť iba vtedy, keď už sa dostanete do problémov. Pokúste sa ich preventívne riešiť, predchádzajte im a buďte vždy o krok vpred, pretože neskôr môže byť neskoro, prípadne zostane natrvalo poškodené Vaše podnikanie v krátkodobom či dlhodobom horizonte. Proaktívna právna príprava môže byť najlepší spôsob, ako posunúť svoju firmu na ceste k dlhodobému úspechu. Investície do právneho poradenstva sa Vám vrátia tým, že sa z problémov dostanete skôr, ako sa vôbec stihnúť začať.

4.      Načrtnite si plán

Dôležitým bodom, ktorý musíte zrealizovať ešte predtým, ako sa pustíte do svojej podnikateľskej činnosti, je naplánovanie si toho, aký zisk očakávate o dva či tri roky, prípadne kam sa chcete posunúť. Určte svoje najhoršie a najlepšie scenáre založené na predaji a projekcii príjmov. Stanovte si marketingový rozpočet na niekoľko rokov dopredu, pretože ľudia nebudú s Vami obchodovať iba pre Vaše pekné oči.

5.      Komunikujte s ostatnými podnikateľmi

Pred otvorením svojho podnikania, ale aj počas neho, budujte sieť profesionálov, ktorí Vás budú správne inšpirovať a viesť. Voľakedy boli tiež tam, kde ste teraz Vy. Preskákali si to isté, poučili sa na vlastných chybách a môžu Vám dobre poradiť. Je prirodzené, že sa nenaučíte všetko hneď a určite sa nejakým chybným krokom nevyhnete, no ak sa obklopíte schopnými ľuďmi, môže Vám to iba prospieť a Vaše chyby nebudú tak bolestné.

6.      Vytvorte si atraktívnu webovú stránku

Moderný podnikateľ vie, že cesta k zákazníkom vedie najmä cez internet. Je dôležité naplánovať si spustenie jednoduchej, prehľadnej a esteticky príťažlivej webovej stránky, prípadne e-shopu. Dávajte si pozor, aby ste si našli výhodný hosting a platforma by tiež mala byť nenáročná. Nemusíte minúť za svoju stránku tisíce, dôležitejšia je efektívnosť. Pokiaľ tam zákazník nájde všetko, čo mu viete ponúknuť, spĺňa svoj účel.

7.      Ušetrite nejaké peniaze

V deň slávnostného otvorenia firmy by ste mali mať na účte dostatočnú finančnú rezervu. Odporúčame ročnú hodnotu prevádzkových nákladov. Tu sa už, samozrejme, predpokladá, že máte vypracovaný podnikateľský plán a plán strategického rozvoja, ktorý môžete spustiť hneď nasledujúci deň. Treba si uvedomiť, že založenie s.r.o. je zodpovedný proces, ktorý sa nedá urobiť zo dňa na deň.

8.      Zorganizujte svoje platby

Dane, poplatky, mzdy… Všetko si zorganizujte tak, aby ste stihli svoje platby uhradiť včas. Načasovanie sa môže líšiť i mesiac od mesiaca, v závislosti od tržieb. Podnikateľ má pred sebou dlhý zoznam potrebných platieb, tak si to celé naplánujte dopredu. Nezabúdajte platiť načas, aby ste sa vyhli úrokom z omeškania.

9.      Zamerajte sa na správnu stratégiu

Okrem viery vo svoju vec a húževnatosti by ste mali myslieť aj na dobrú stratégiu obchodu. Viete, čo budete robiť, ak sa niečo pokazí a nebudete schopný predať obrovský inventár, ktorý ste objednali? Môžete si dovoliť stratiť nejaké peniaze? Vedomie, že budete vedieť riešiť aj tie najzložitejšie problémy, Vás bude poháňať vpred plnou parou. K tomu najhoršiemu nemusí, samozrejme, vôbec dôjsť, ale je dobré byť pripravený.

10. Opýtajte sa, prečo chcete do toho ísť

Každý jeden podnikateľ by si mal vedieť odpovedať na otázku: „Prečo to vlastne robím?“ Hoci to vyznie ako klišé, no možno bude treba si to občas pripomenúť. A to najmä v ťažších okamihoch, keď nepôjde všetko podľa Vašich predstáv. Pre podnikateľa je budovanie mena a jeho rast nikdy nekončiacim procesom. Je skvelé stanoviť si jasný cieľ a zamerať sa na jasné smerovanie svojich projektov. Nezabúdajte popri práci však aj na ciele osobné. Držíme palce!

 

Foto: © [olly] / Dollar Photo Club