Úvod Dom, byt a záhrada 5 zásad správneho osvetlenia interiéru

5 zásad správneho osvetlenia interiéru

477
0
ZDIEĽAŤ
návrh osvetlenia
návrh osvetlenia

Hra svetla a tieňov v interiéri je pre komfort bývania a celkovú atmosféru veľmi dôležitá. Na návrh osvetlenia jednotlivých miestností je nutné myslieť ešte pred samotnou realizáciou stavby. Elektrické rozvody a zásuvky budete len ťažko meniť po ich inštalácii. Nechať všetko na náhodu a spoliehať sa, že nájdete dodatočne vhodné svietidlá nie je veľmi rozumné. Priblížme si 5 základných zásad správneho osvetlenia, ktoré vás inšpirujú.

1. Pozor na tienenie nad pracovným priestorom

Predovšetkým v kuchyni a v pracovni je nutné rozmiestniť stropné svietidlá tak, aby ste si počas práce netienili na pracovnú dosku alebo stôl. V tomto prípade musíte mať predstavu o tom, kde budete mať umiestnenú kuchynskú linku, kuchynský ostrovček a písací stôl. Myslite tiež na vaše deti a ich prípravu do školy. V detskej izbe sa zamerajte na osvetlenie stola a postele, v ktorej si deti pred spánkom čítajú.

2. Drobné chyby v osvetlení sa dajú riešiť

Ak sa vám stane, že ste pri návrhu osvetlenia zabudli na detaily a niektoré časti miestnosti sú slabo osvetlené, vyriešite problém pomocou stolných, stojacích alebo nástenných lámp. Veľmi efektívne pôsobia tiež LED pásiky. Ledkové osvetlenie vo forme pásikov sa dá umiestniť kamkoľvek, a preto je vašou SOS záchranou.

3. Šetrite na elektrine počas dňa aj noci

Rozumným riešením osvetlenia interiéru dokážete značne ušetriť na elektrickej energii a na žiarovkách. LED technológie sú vo sfére šetrenia nenahraditeľné. Jedna LED žiarovka dokáže svietiť až 50 tisíc hodín, neprehrieva sa a je bezpečné pre vaše zdravie i životné prostredie. Odporúčame vám inštaláciu LED žiaroviek do všetkým svietidiel.

4. Pohybové senzory šetria a starajú sa o bezpečie

Ak sa v noci často budíte, potrebujete si odbehnúť alebo ste skrátka noční vtáci, vhodné sú pre vás svietidlá napojené na pohybové senzory. Hlavne na schodisku alebo v predsieni sú senzory nenahraditeľným pomocníkom. Postarajú sa o vaše bezpečie a tiež šetria energiu, pretože svietia len po zaznamenaní pohybu v miestnosti.

5. Miestnosti rozdeľte do viacerých zón

Naša posledná rada znie, aby ste väčšie miestnosti rozdelili do zón. Napríklad v kuchyni nie je nutné vždy svietiť hlavným lustrom. Ak si idete večer len naliať vodu alebo sa v jedálni rozprávate s partnerom, bude vám stačiť osvetlenie v podobe bodoviek a LED pásikov. Podobná situácia často nastáva tiež v obývačke. Hľadáte inšpiráciu v oblasti svietenia a svietidiel? Kliknite na stránky e-shopu ledprodukt.sk a vyriešite kompletné osvetlenie interiéru v jedinom obchode.