Úvod Tlačové správy Zamrznutá hladina na záhradnom jazierku môže znamenať problém

Zamrznutá hladina na záhradnom jazierku môže znamenať problém

1836
0
ZDIEĽAŤ

Zima je pre záhradné jazierko, technológiu filtrácie jazierka ako aj pre ryby žijúce v jazierku najťažším obdobím v roku. Preto si vyžaduje našu pozornosť a starostlivosť aj v tomto ročnom období.

Ľad na hladine záhradného jazierka znamená potenciálne riziko. Bráni úniku toxických plynov z jazierka a môže poškodiť fóliu. Na druhej strane ľad tvorí bariéru medzi vodou a extrémne chladným počasím, takže voda v jazierku sa už viac neochladzuje.

Ľad v jazierku bráni úniku toxických plynov

Napadané lístie, zvyšky odumretých vodných rastlín a výkaly rýb sú organický odpad, ktorý na dne jazierka počas zimy hnije a plyny, ktoré pri tom vznikajú, môžu otráviť ryby. Je preto potrebné zabezpečiť v ľade hoci aj malý otvor, ktorým by tieto plyny mohli uniknúť mimo jazierko. Aby diera nezamŕzala, je vhodné použiť polystyrénový rozmrazovací plavák, ktorý zabezpečí dostatočný otvor pre únik týchto plynov.

Úhyn rýb v zime však najčastejšie spôsobuje nedostatok kyslíka vo vode. Paradoxne, čím chladnejšia je voda, tým sa kyslík ľahšie vo vode rozpúšťa. Jazierko získava kyslík vďaka fytoplanktónu, ktorý prostredníctvom fotosyntézy produkuje kyslík.

Ďalšou možnosťou je pridávanie kyslíka do vody vzduchovaním, čo je však v zime nežiadúce, pretože voda sa tým veľmi ochladzuje a navyše sa teplá voda z dna jazierka mieša so studenšou vodou z vrchných vrstiev vodného stĺpca.

Ľad môže poškodiť jazierkovú fóliu

P1030612

Jazierková fólia vyrobená z PVC je najviac náchylná na poškodenie v zime. Je to spôsobené tým, že nie je pružná a časom skrehne. Tlak ľadu na brehy jazierka spôsobuje rozpínanie ľadu počas zimy. Ľad preto veľmi často práve počas zimy PVC fóliu praskne, alebo prelomí.

Odporúčam preto v strede jazierka umiestniť plávajúci materiál, ktorý je stlačiteľný a pohltí v zime tlak ľadu, čím odľahčí steny jazierka.

Ľadu v jazierku bez problémov odoláva kaučuková EPDM fólia, ktorá je pružná aj pri mínusových teplotách. Túto fóliu tlak ľadu o brehy nepoškodí. Najčastejšie poškodenie kaučukovej fólie vzniká pri sekaní ľadu, čo je však nevhodné kvôli plašeniu rýb v jazierku – takže existujú minimálne dva dôvody prečo nesekať ľad sekerou.

Ľad v jazierku bráni ochladzovaniu vody

Vrstva ľadu chráni jazierko pred ďalším ochladzovaním a nepriaznivým chladným počasím. Táto vrstva nespôsobí ani úhyn rýb, pretože dostatočné množstvo svetla sa do jazierka dostane a umožní tak fytoplanktónu produkovať kyslík.

Ak však na ľad napadne sneh, blokuje prísun svetla. Riasy a fytoplanktón prestanú produkovať kyslík a navyše ho sami spotrebúvajú aby prežili. Množstvo kyslíka postupne klesá aj tým, že v jazierku bujnejú vláknité riasy. Niektoré druhy rias navyše produkujú pri fotosyntéze aj toxické látky, ktoré vypúšťajú do vody.

Naopak na jar, keď vonkajšia teplota je vyššia ako voda v jazierku, ľad vodu ochladzuje. Ako sa ľad topí, neustále do vody dodáva vodu ktorej teplota je blízka nule. Preto na jar, keď už mrazy pominuli, je vhodné ľad z jazierka odstrániť.

Odstránením ľadu dosiahneme rýchlejšie ohriatie vody v jazierku a naštartovanie biologických procesov. Koi kapre sa skôr preberú zo stavu hibernácie a skráti sa doba, počas ktorej neprijímali potravu a ich organizmus a imunita slabli.

Ako ľad v jazierku eliminujeme

Ohrev vody v jazierku je jedným zo spôsobov, ako eliminujeme všetky negatívne vplyvy ľadu a studenej vody na jazierko. Spôsobov ohrevu je viacero v závislosti na spotrebe elektrickej energie.

Medzi najlacnejší spôsob ohrevu, ktorý zabezpečí malý otvor v ľade patria plavákové ohrievače. Majú nižšiu spotrebu, no zabezpečia len pomerne malý otvor v ľade, čo pri väčších jazierkach nemusí postačovať.

Nie často používaný, spôsobom ohrevu je zapojenie prietokového ohrievača do filtračného systému. Ten má vyššiu spotrebu, zvyčajne medi 1-10 kW, no je veľmi efektívny a ohreje veľkú časť jazierka. Pridanou hodnotou jeho použitia je možnosť efektívnej filtrácie jazierka aj počas zimných mesiacov.

Najefektívnejším spôsobom ohrevu jazierka, čo sa týka nákladov na prevádzku, je ohrev cez tepelný výmenník. Ak je pripojený ku lacnému zdroju tepla, napríklad ku tepelnému čerpadlu, dosiahneme ohrev jazierka pri veľmi nízkych prevádzkových nákladoch.

Autor: Dalibor Katreniak
Foto: NUMA s.r.o.