Mať dobré oči je základom kvalitného života. No tak isto sú jeho súčasťou aj rôzne ochorenia očí, ktoré nám existenciu značne komplikujú. Našťastie, dnešná moderná medicína dokáže doslova zázraky, a tak aj ťažkosti, ktoré boli v minulosti neriešiteľné, dnes najlepšia očná klinika zvládne celkom hravo. Istotne je to lepšie riešenie, ako veriť rôznym neovereným polopravdám, ktoré ľudskému zraku nijako nepomáhajú.
Aké 4 mýty o našich očiach zľudoveli natoľko, že im veríme takmer všetci, bez ohľadu na to, že vôbec neplatia?
1. mýtus: Zázračná mrkva ochráni každý zrak
Výdatná a pravidelná konzumácia mrkvy nám zaistí po celý život bezchybný zrak. Tomu mnohí dodnes veríme, veď akoby aj nie, keď to do nás „hustili“ už od detstva. Je však skutočne pravdou, že betakarotén v mrkve je taký zázračný? Popravde, skôr vitamín A, ktorý v mrkve tie nájdeme, ten má naozaj nezastupiteľnú úlohu pri ochrane zraku a pôsobí ako prevencia proti vzniku očných chorôb. Ak však už zrak poškodený máme, ani kilogram vitamínu A denne tento jav nezvráti. Tu pomôže len očný lekár v Bratislave či v iných mestách na Slovensku, ktorého je pri problémoch s očami nutné vyhľadať čo najskôr a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu. Ale vitamínu A sa rozhodne nebráňte, okrem mrkvy ho hojne obsahuje aj rybací olej či mliečne výrobky, tak si ich doprajte.
2. mýtus: Hodiny pred televízorom očiam škodia
Vysedávanie pred televízorom či niekoľkohodinové pozeranie do monitora počítača. Bežná realita väčšiny z nás. A hoci to denne robíme, uvedomujeme si, že tým svojim očiam škodíme, respektíve aspoň sme o tom presvedčení, že je to tak.
Áno, sledovanie obrazovky spôsobuje, že žmurkáme až trikrát menej než bežne, čoho dôsledkom môžeme mať pocit suchých očí, ktoré nás pália, prípadne nám začnú slziť. Do toho sa neraz pridá aj bolesť hlavy či chrbta a stuhnutá šija, ako ďalšie sprievodné prejavy dlhého vysedávania pri počítači, tobôž v nesprávnej polohe či pri nedostatočnom osvetlení. Ale aby sme boli úprimní, doposiaľ nijaká štúdia s istotou nepotvrdila, že dívanie sa do monitora znižuje kvalitu ľudského zraku. Takže, kde je pravda?
3. mýtus: Čítanie pri nedostatočnom svetle kazí zrak
Pri učení si musíme dostatočne posvietiť, inak si koledujeme o pokazenie očí. Toto všetci poznáme, hovorila nám to mama aj ostatní dospelí v našom živote snáď od nepamäti. Prečo? Lebo tomu verili a zrejme aj im to kedysi niekto hovoril… Ale, povedzme si raz a navždy, že i keď je kvalitné svetlo pri čítaní veľkou devízou, čítanie pri sviečkach či v šere náš zrak nepoškodzuje. Jedinou zjavnou nevýhodou slabšieho svetla je, že oči sa rýchlejšie unavia a od tejto únavy nás potom bolí hlava.
4. mýtus: Zo škúlenia vyrastieme
Tomuto rozhodne viac neverte! V prípade, že u Vášho dieťaťa badáte nábeh na škúlenie, nespoliehajte sa na matku prírodu. Zo škúlenia deti nevyrastú, a tak, ak im chcete zabezpečiť plnohodnotný život so zdravými očami, čo najskôr sa vyberte k očnému lekárovi. Čím skôr sa daný problém začne riešiť, tým väčšia je šanca na jeho úplnú nápravu.
Ktorým ďalším poverám a mýtom ohľadne zdravia našich očí ešte veríte?
Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie