Rozhodli ste sa investovať do kvalitnej podložky na cvičenie a očakávate od nej, že vám bude spoľahlivo slúžiť čo najdlhšie? Úplne vám rozumieme, veď tak by to predsa malo byť. No aj svojou troškou dokážete prispieť k tomu, aby bolo o životnosť podložky postarané. Pripravili sme si preto pre vás zopár dobre mienených rád, v ktorých situáciach treba podložku poriadne vyčistiť, ako ovplyvňuje starostlivosť o podložku materiál, z ktorého je vyrobená a ďalšie poznatky z praxe.
Ako často čistiť podložku?
Pri každom tréningu sa z vášho tela uvoľňuje pot, ktorý prichádza do kontaktu s podložkou. Rast baktérií na podložke spôsobuje zápach, takže minimálne raz do týždňa by ste podložke mali dopriať čistiaci proces.
Podložku neperte v práčke, ale pomocou mäkkej handričky a vhodného čistiaceho prostriedku ju ručne vyčistite. V práčke by sa mohla podložka poškodiť a na životnosti by jej to takisto nepridalo.
Cvičenie doma a cvičenie vo verejných priestoroch
Ak cvičíte doma, o podložku sa starajte zvyčajným spôsobom, no ak sa s podložkou chystáte do verejných fitness centier, je vhodné, najmä s ohľadom na aktuálnu situáciu a pandémiu, vykonať intenzívnejšie čistenie. Pre istotu môžete podložku aj dezinfikovať. Ak cvičíte iba doma a vaša podložka neprišla do kontaktu s choroboplodnými zárodkami, častá dezinfekcia nie je nutná.
Starostlivosť podľa materiálov
Podložky na cvičenie bývajú vyrobené z rôznych materiálov aj v závislosti od toho, na aké cvičenie sú určené. Ak chcete vyčistiť vašu podložku správne, je dobré poznať základné tipy, ako sa k jednotlivým materiálom správať.
PVC/eko PVC
Podložky vyrobené z PVC alebo eco PVC odpudzujú vodu, pretože tento materiál má na povrchu uzavreté bunky, ktoré neabsorbujú tekutinu ani pot. Vďaka tomu jej povrch bez problémov dokážete vyčistiť. Ich údržba je naozaj nenáročná, stačí vám teplá voda (pozor, nie horúca, tá by mohla podložku poškodiť) a jemný saponát. Handričkou dôkladne umyte plochu, dôkladne odstráňte zvyšky čistiaceho prostriedku, vysušte ju suchým uterákom a nechajte ju dobre uschnúť.
Kaučuk
Prírodný kaučuk je takisto materiál s uzavretými bunkami na povrchu, vďaka čomu je čistenie a dezinfekcia podložky veľmi jednoduchá. Pozor si však treba dávať na správne vysušenie podložky.
Korok
Po každom cvičení nechajte podložku dobre vyschnúť. Vďaka prirodzeným antimikrobiálnym vlastnostiam korku nie je nutné podložku čistiť veľmi často. Znečistenia zvládnete vyčistiť prírodným mydlom a vodou.
Čo podložke neprospieva
Nevystavujte zbytočne podložku na cvičenie slnečnému žiareniu. Neskladujte podložku vlhkú v zrolovanom stave. Keď už sme pri rolovaní, dbajte na to, aby ste podložku rolovali správnym spôsobom, ako odporúča výrobca (najčastejšie vrchnou stranou). Len tak zabezpečíte, že bude vaša podložka na cvičenie pekná, rovná a správne uskladnená.
Ak ste si práve naniesli na pokožku mastný krém alebo masážny olej, cvičenie na podložke nie je ideálny nápad. Prírodné oleje môžu povrch podložky zafarbiť a spôsobiť na nej škvrny. Na podložku nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky a ak sa ju rozhodnete dezinfikovať, vyberte si radšej produkt na prírodnej báze.
Na hop-sport.sk nájdete širokú ponuku podložiek na cvičenie, vďaka ktorým bude cesta k vysnívanej postave príjemnejšia.