Jedným z najdôležitejších prvkov v interiéri je práve podlaha. Dotvára celistvý vzhľad a útulnosť miestnosti. Zároveň je to aj časť interiéru, ktorá je najviac namáhaná. Stále po nej chodíte, hocičo môže na ňu spadnúť a drží váhu všetkého nábytku. Tým pádom je životnosť podlahy obmedzená a po čase ju treba opraviť alebo vymeniť.
Kľúčová je prevencia – opatrné presúvanie nábytku a pravidelné ošetrovanie podľa materiálu. Ak ste narazili na tento článok, tak je pre vás prevencia asi zbytočná, no do budúcnosti sa to zíde. Zisťovali sme, ako opraviť rôzne typy podláh, dlažby a plošných kobercov.
Predtým, než sa pustíte do akýchkoľvek opráv, musíte určiť rozsah poškodenia podlahy. To záleží od konkrétneho typu podlahy, materiálu, kvality položenia a aj účelu miestnosti. Najrýchlejšie sa poškodia vrchné vrstvy podlahy. Nie je to nič nezvyčajné a spôsobuje to bežné používanie. V prípade tvrdších a menej pružných typov podláh vznikajú časom menšie praskliny alebo drobenie. Ovplyvňuje to aj vlhkosť, ktorá sa vplyvom teplôt rozpína. Na druhej strane sú mäkšie materiály náchylné na mechanické poškodenie alebo nerovnosť povrchu.
Prírodné materiály sú náchylné na poškodenie biologickými škodcami – rôznymi druhmi plesní, húb, parazitmi, hmyzom, prúd ktorý zle zastavil prúdový chránič, a podobne. Podlahy v budovách, v ktorých sa nežije trvalo (chalupách alebo dielňach) sú vystavené zvýšenej vlhkosti, keďže pri stavbe nebýva riešené odvetrávanie či izolácia. To, či potrebuje podlaha opravu, zistíte často len zbežnou kontrolou. Prejavuje sa to zmenou tvaru, farby, štruktúry, prasklinami, odlupovaním alebo drolením.
Laminátové podlahy
Laminátové podlahy sú obľúbené vďaka ich odolnosti. Aj napriek tomu nie je tento materiál nezničiteľný, takže časom sa na ňom prejavia známky používania. Oprava laminátovej podlahy nie je nijak náročná, takže s pár pomôckami a dobrým návodom to zvládnete aj sami. Podľa rozsahu poškodenia sa rozhodnite, či postačí len menšia oprava alebo je potrebné lamelu vymeniť.
Pri škrabancoch, odreninách alebo menších šrámoch, ktoré zasiahli len povrch laminátovej podlahy, poškodenie zamaskujete špeciálnou ceruzkou. Tú si zaobstarajte v odtieni vašej podlahy a jednoducho prejdete po miestach, ktoré si vyžadujú opravu. K takejto oprave môžete použiť aj číry lak alebo živicu na laminátové podlahy.
Pri hlbších a väčších poškodeniach je potrebné použiť špeciálny vosk alebo retušovacie pero. Títo pomocníci dokážu vyplniť všetky priehlbiny a podlaha bude vyzerať ako nová. Ak ste sa rozhodli použiť vosk, najprv ho rozohrejte pre lepšiu konzistenciu a potom ho aplikujte na podlahu. Keď stvrdne, môžete ho obrúsiť a znovu nalakovať. Pri opravách by mala byť podlaha vyčistená od najväčších nečistôt.
Aby ste sa do budúcnosti vyhli potrebným opravám laminátovej podlahy, treba dodržiavať pár zásad. V prvom rade by ste sa mali vyhýbať chodeniu po byte alebo dome v topánkach. Nanosia sa na nich kamienky či piesok, ktoré podlahu mechanicky poškodzujú. Prevenciou je aj pravidelné upratovanie.
Všetok nábytok by mal mať na nožičkách plstené podložky, ktoré si vystrihnete podľa potreby a nalepíte. Ak nie sú kolieska na kreslách alebo stoličkách silikónové, tak by ste si mali zaobstarať tenké plastové podložky chrániace podlahu. Pri pravidelnej údržbe sa vyhnite používaniu agresívnych chemikálií a nemali by na podlahe vznikať mokré miesta.
Plávajúca podlaha
Už pri výbere plávajúcej podlahy v obchode si dajte pozor na jej materiál a odolnosť. Tak si poistíte to, že vám bude slúžiť dlhé roky. Na kvalitu stavte, ak máte deti alebo domácich maznáčikov. Tí vedia kvalitu plávajúcej podlahy poriadne otestovať. Zároveň si kúpte o trošku viac materiálu, než podľa rozmerov miestnosti potrebujete. V budúcnosti sa môže stať, že tento konkrétny typ podlahy prestane firma vyrábať.
Pri oprave poškodenej plávajúcej podlahy je zásadný stupeň poškodenia. Drobné nedostatky stačí zatrieť tmelom. Väčšie škody vyžadujú výmenu konkrétnej časti plávajúcej podlahy. Ak je poškodená časť na okraji miestnosti, odstráňte lištu a poškodený diel vymeňte.
Pri výmene dielu v strede miestnosti by ste mali postupovať takto: Poškodený diel rozrežte krížom bez toho, aby ste poškodili ďalšie diely a dlátom s kladivom časti vyberte. Nový diel by mal mať vytvorenú polodrážku, vďaka čomu sadne do zvyšku podlahy. Podsuňte čelnú časť a bočnú stranu pod horný výstupok pôvodnej podlahy. Poklepte po druhej strane a tým ho usadíte na miesto. Vymenenú časť plávajúcej podlahy zaťažte aspoň na 12 hodín alebo pokým nezatvrdne lepidlo.
Betónové podlahy
Betónové podlahy sa využívajú zvyčajne v garážach, technických a priemyselných budovách. Znesú toho veľa, jednoducho sa udržiavajú a nie sú nákladné. Betónová podlaha sa dá opraviť aj svojpomocne, treba však na to použiť vhodné prípravky a leveling system.
V niektorých prípadoch sa dá opraviť len časť podlahy, no nie je to trvalé riešenie. Dôvodom na výmenu celej podlahy môžu byť hlbšie a väčšie množstvo prasklín, alebo zosunutý povrch podlahy. Príčin môže byť hneď niekoľko – zle uskutočnené prípravné práce pred položením podlahy, nevhodne pripravená betónová zmes, vplyv vody nedostatočným odvodnením alebo vysokou vlhkosťou, nízke teploty pri zlom zateplení.
Ako postupovať v prípade, že netreba vymieňať celú podlahu? Najprv vyprázdnite priestor a vyčistite podlahu, aby ste odhalili ďalšie možné poškodenia. Väčšina opravných hmôt sa dá použiť len na odmastený povrch, takže nezabúdajte ani na túto časť. Pri hlbších prasklinách odstráňte betón, ktorý by mohol ďalej praskať alebo sa odlamovať. Teraz je čas použiť opravnú hmotu. Vždy by mala byť na báze epoxidu, polyuretánu a polyurea.
Konkrétny postup nanášania sa líši podľa výrobku. Všeobecne platí, že by sa mala teplota pohybovať od 5 do 25 stupňov Celzia. Pred nanesením treba použiť penetráciu. Na nanášanie hmoty použite špeciálnu stierku, ktorou rozotriete zmes po povrchu. Najjednoduchšie je použiť tmel, vtedy netreba používať penetráciu. Pre lepšiu odolnosť podlahy v budúcnosti môžete betónovú podlahu vydláždiť.