Úvod Dom, byt a záhrada Bezpečný Domov: Ako Identifikovať a Zbaviť sa Nebezpečných Typov Plesní

Bezpečný Domov: Ako Identifikovať a Zbaviť sa Nebezpečných Typov Plesní

98
0
ZDIEĽAŤ
Zbaviť sa Nebezpečných Typov Plesní
Zbaviť sa Nebezpečných Typov Plesní

Vlhké a plesnivé steny sú bežným problémom, s ktorým sa mnohí majitelia domov stretávajú a často mu neprikladajú potrebnú dôležitosť.

Zakročiť treba okamžite

Keď na stenách narazíte na zvláštne fľaky, takmer vždy ide o príznaky napadnutia plesňou. Je potrebné konať čo najskôr a prijať účinné opatrenia. Nemáme však na mysli prípravky typu „urob si sám“, ktoré možno dokážu vyriešiť upchatý odtok v kúpeľni. Pri plesniach potrebujete definitívne a garantované riešenia. Nemusíte poznať typy plesní, ak použijete profesionálny účinný čistiaci prostriedok, pretože ten funguje na všetky známe druhy, ktoré sú prítomné v domácnosti. Výsledok sa dostaví už do 30 minút. Na trhu nájdete HG odstraňovač plesne alebo HG penový odstraňovač plesne v spreji, ktorý má menej prenikavý zápach a poskytne vám väčšiu bezpečnosť. Penový odstraňovač plesne  sa tiež dokáže dlhšie udržať aj na vertikálnom šmykľavom povrchu, čo sa vám môže hodiť, ak máte pleseň v kúpeľni, na obkladačkách či v sprchovom kúte. Dôležité je vybrať účinný prípravok, a tak zabrániť štrukturálnemu poškodeniu, zdravotným problémom a šíreniu zamorenia plesňou do iných miestností.

Nie je to “len” estetický problém

Pleseň je súčasťou ríše húb a zo štúdií vieme, že existujú až desaťtisíce rôznych druhov, ktoré sú často ťažko rozlíšiteľné. Nebezpečné sú však všetky druhy plesní, a preto je potrebné ich z vnútorných priestorov eliminovať, najmä ak tam žijú deti, tehotné ženy alebo ľudia s dýchacími problémami. K plesniam by sa nemalo pristupovať len ako k čisto estetickému problému. Na ich trvalé odstránenie, DIY metódy s citrónom alebo octom nestačia, tie vám možno pomôžu, ak premýšľate napríklad nad tým, ako odstrániť vodný kameň. Aby ste pleseň definitívne porazili, treba zistiť pôvod nadmernej vlhkosti v zamorenej miestnosti, aby sa odstránila príčina vzniku plesne. Niekedy je ťažké ju identifikovať, pretože sa skrýva na málo viditeľných miestach (za skriňami, obrazmi, sedačkami). Väčšinou je však jasne viditeľná a jej farba vám môže napovedať o type plesne, jej toxicite a súvisiacich rizikách.

Najčastejšie druhy plesní

Poďme sa spoločne pozrieť na najčastejšie druhy plesní v domácnostiach a ako ich rozpoznať.

  • Alternária

Alternária je typ plesne, s ktorou sa najčastejšie stretávame v domácnostiach. Vzniká na stenách bohatých na vlhkosť, napríklad v kúpeľniach. Má farbu medzi tmavozelenou a čiernou a môže spôsobiť dýchacie problémy.

  • Aspergil

Spomedzi rôznych druhov plesní na stenách je to tá, ktorá môže nadobudnúť najrôznejšie farby. Aspergil má viacero variantov, z ktorých každá pleseň má špecifické vlastnosti. Jeho kolónie sa môžu objaviť v podobe žltej, bielej, zelenej a ružovej plesne, ale aj v odtieňoch červenej. Ak ste na stenách videli červenú pleseň, mohlo by ísť o tento typ. Je toxická až do tej miery, že vedie k infekcii nazývanej aspergilóza.

  • Cladosporium (Čerňovka)

Vyzerá ako porézna a drobivá hmota, ktorá sa často vyskytuje v kuchyniach alebo kúpeľniach. Táto hnedá alebo čierna pleseň sa objavuje najmä na výrobkoch vyrobených z celulózy (papier, lepenka, bavlna a drevo) vo fáze rozkladu.

  • Penicillium

Penicilium je sivozelená pleseň, ktorá sa vyskytuje najmä v prostredí s vysokou vlhkosťou a na pokazených potravinách. Kuriozitou tohto variantu je, že uvoľňuje toxín, penicilín, práve ten, ktorý sa používa na výrobu antibiotík.

  • Stachybotrys

Tento typ plesní je jedným z najnebezpečnejších, ktoré existujú. Je to hnedá alebo čierna pleseň a možno ju nájsť na stenách, stropoch a materiáloch na báze celulózy. V niektorých prípadoch sa na stene môže objaviť aj červená pleseň, ktorá patrí k tomuto variantu. V každom prípade je jeho toxicita veľmi vysoká a musí sa čo najskôr profesionálne odstrániť. To platí pre všetky druhy plesní, preto nečakajte a konajte hneď!