Úvod Dom, byt a záhrada Aby dažďová voda neskončila v kanalizácii

Aby dažďová voda neskončila v kanalizácii

300
0
ZDIEĽAŤ
Aby dažďová voda neskončila v kanalizácii

O tom, aké dôležité je zachytiť každú jednu kvapku dažďovej vody, nás presvedčilo aj posledné, veľmi horúce, no najmä suché leto. Ak sme si náhodou mysleli, že táto tematika sa nás vôbec netýka a riešenie problémov spojených s klimatickými zmenami prenecháme na iných, práve takéto letá nás presvedčia o opaku.

Kde začať?

Zachytávať dažďovú vodu vie takmer každý. A hoci najjednoduchšie to majú ľudia žijúci v rodinných domoch, pri dobrej vôli, istej vstupnej investícii a troche snahy to dokážu aj bytové domy či veľké komerčné budovy. Aby sme sa však do takéhoto projektu pustili, musíme si v prvom rade uvedomiť benefity využívania zrážkovej vody. Vďaka svojmu chemickému zloženiu je dažďová voda mäkká a obsahuje množstvo veľmi prospešných minerálov. Svojím zložením a pH by tak bola najvhodnejšou alternatívou pitnej vody. Ale… Problémom je v tomto prípade znečistené ovzdušie, ktoré padajúcu vodu kontaminuje rôznymi nečistotami (sadze, prach, dym), baktériami a vírusmi či dokonca vtáčím trusom. Inštalovaním zásobníkov dažďovej vody, budovaním dažďových záhrad, jazierok, vodných plôch, ale tiež zelených striech nemusí skončiť v kanalizačnom potrubí, ale jej dokážeme dať plnohodnotné využitie, a zároveň tak regulovať miestnu mikroklímu a udržovať vodnú rovnováhu.

Správajme sa zodpovedne

Je niekoľko možností, ako dažďovú vodu zachytávať tak, aby sme nielen ušetrili na vodnom či stočnom, ale urobili aj niečo pozitívne pre nás a našu planétu. Inštalácia zberných nádob na dažďovú vodu je pravdepodobne tým najjednoduchším riešením, ako využiť jej benefity na polievanie záhrady alebo na pranie či splachovanie WC. Táto možnosť je vhodná tak pre novostavby, ako aj pre staršie domy. Dažďová voda sa zo strechy cez lapače strešných splavenín (geigre) dostane cez strešné zvody nie do kanalizačného systému, ale do zbernej nádoby uloženej v zemi. Jej následné využitie je potom rovnaké, ako keby sme čerpali vodu zo studne či mestskú vodu.

Trochu sofistikovanejšou možnosťou je vytváranie dažďových záhrad, ktoré okrem udržovania hladiny podzemných vôd majú veľmi pozitívny vplyv aj na rozvoj biodiverzity v našich záhradách. Rovnako tak prírodné jazierka či rybníky môžu slúžiť ako zdroj vody, a zároveň významne regulujú mikroklímu nášho okolia. Je veľa spôsobov, ako sa správať zodpovednejšie k prírode či k vodným zdrojom. Zadržovanie a následné využívanie dažďovej vody môže byť prvým krokom na ceste k lepším zajtrajškom.