Desiatky výhod, no i obrovské nevýhody – na home office mnohí nadávajú, ale väčšina začínajúcich podnikateľov a živnostníkov si to inde ako doma nevie jednak predstaviť a jednak zaplatiť. Ak sa chystáte pracovať doma, je nevyhnutné si prostredie pracovne oddeliť od zvyšku bytu či domu a zariadiť ho tak, aby bolo už pri vstupe každému (a hlavne vám) stopercentne jasné, že tu sa pracuje a prokrastinácia je výsostne nevítaním hosťom.
Oddeľte priestory, odstráňte zdroje rozptýlenia
Priestory, v ktorých chcete pracovať, treba zhodnotiť kritickým okom. Ak máte k dispozíciu prázdnu miestnosť, v ktorej môžete všetko zariadiť od základov, skvelé! Ak ale prerábate doterajšie priestory, pokúste sa odstrániť všetky zdroje rozptýlenia. Televíziu, hry a herné zariadenia odpracte do inej izby. Kontrolujte, koľko, ako často a v akom pomere pracujete a robíte niečo iné. Kúpte si nástenné hodiny, magnetickú tabuľu a kalendár a to aj keď ste zástancom moderných technológií a odmietate ich používať – dodá to miestnosti pocit skutočnej kancelárie.
Na dobrej stoličke sa dobre pracuje, na výbornej stoličke sa pracuje výborne
Hoci ide len o domácu kanceláriu, kancelársku stoličku stále nevyhnutne potrebujete. Možno si myslíte, že pohodlie vašu produktivitu veľmi neovplyvní, no v takom prípade určite nemáte pravdu. Ak za stolom trávite väčšinu svojho času, potom bude dobrá stolička najlepším kamarátom vášho tela. Až 90 % dospelých ľudí už má skúsenosti s bolesťami chrbta a až 50 % pracujúcej populácie má problémy s bolesťami chrbta každoročne. Neničte si zdravie, náladu a v konečnom dôsledku i efektivitu vašej práce a investujte do dobrej stoličky.
Pozor na osvetlenie!
Snažte sa čo najväčšiu časť dňa využívať denné svetlo, ktoré má pozitívny vplyv na vaše oči, náladu, mozgovú činnosť i celkovú výkonnosť. Pracovný stôl si postavte k oknu (ak máte na výber, k takému oknu, ktoré je čo najdlhšiu časť dňa zdrojom svetla) a tak, aby ste si zbytočne netienili. Najdôležitejšie je, aby sa k vám denné svetlo a slniečko dostali hlavne ráno, kedy vás nabudia a pripravia na nasledujúce hodiny. Ak máte okno pri práci napravo alebo naľavo, môžete dať počas dňa očiam oddýchnuť od žiarenia obrazovky a vyzrieť na to, čo sa deje za oknom.
Netreba však takisto zabudnúť na dobré interiérové osvetlenie, ktoré budete potrebovať najmä po večeroch a počas zimy. Stropné osvetlenie nie je do pracovne vhodné, voľte radšej bodové svietidlá, s ktorými sa nebojte experimentovať. Vyberajte teplé farby a úsporné žiarovky.
Bez techniky budete stratení
Na elektronike vo svojej home office rozhodne nešetrite, je vaším najlepším spojencom pri získavaní klientov a budovaní biznisu. Pán podnikateľ by predsa mal aj nejako vyzerať a so storočným mobilom urobí dojem len ťažko. Ak máte s niektorým zo zariadení, ktoré bežne používate, problém, vyriešte ho, inak vás bude pri práci privádzať do zúfalstva.
Neupínajte sa zbytočne na svoje staré kancelárske potreby a elektroniku len pre to, že ešte stále funguje a čokoľvek nové by vás stálo „zbytočné“ peniaze. Pomyslite radšej na všetok čas, ktorý nad zariadeniami, ktoré už nefungujú či sú nemoderné, strávite. Tento čas si rovno preveďte na peniaze a uvidíte, že novú elektroniku si kúpite celkom bez výčitiek.
Ďalšie tipy na nezaplatenie:
- Nikdy nešetrite na antivírovom programe!
- Všetky dáta si pravidelne zálohujte.
- Majte vo svojich dokumentoch (tých online aj offline) poriadok a organizujte si ich podľa nejakého logického kľúča (ktorý vám dáva zmysel).
- Vyskúšajte tento perfektný zoznam aplikácií na mobilné zariadenia, ktoré vám uľahčia život i podnikanie.
- Každú hodinu si doprajte desaťminútovú prestávku, počas ktorej sa prejdite a nechajte oddýchnuť svoje oči.
- Počas práce dodržiavajte pravidlá psychohygieny. Nepracujte hladní a smädní, odmeňujte a motivujte sa drobnými pochúťkami – napríklad si dajte jablko či oriešky alebo si uvarte čaj. Ak sa vám lepšie pracuje s vonkajšou motiváciou, môžete si stanovovať i ciele, napríklad: „Ešte toto dokončím a dám si desiatu.“
- Ak vás rodina či spolupracujúci v domácej kancelárii často otravujú a rušia, „ukradnite“ si z hotela visačku na kľučku s nápisom „nerušiť“ alebo si na dvere rovno vylepte pracovný čas. Ak vás rušia telefonáty, neostáva vám iné, len telefón vypnúť a na podnikanie používať iné číslo, alebo proste hovory od blízkych nedvíhať. Tento boj býva často veľmi náročný, ale ak budete vytrvalí, časom ľudí okolo seba naučíte, že naozaj pracujete ako každý iný.
- Pomocou rozšírení na internetové prehliadače si počas práce zablokujte prístup ku stránkam, ktoré vás zbytočne rozptyľujú (Facebook, 9gag a im podobné).