Aj ten najodolnejší šperk z najkvalitnejšieho kovu skôr či neskôr podľahne zubu času. To, že zlaté náušnice stratia lesk však ešte neznamená, že im ho nemôžeme prinavrátiť. Stačí vedieť, ako na to.
Rady a tipy, ako sa starať o šperky
Zlato
Zlato, či už žlté alebo biele je bez pochýb najobľúbenejším vzácnym kovom. Obrúčky, náušnice alebo zlaté retiazky nesmú chýbať žiadnej žene. No hoci sú šperky zo zlata pomerne stále a skaze ani znečisteniu nepodliehajú tak ako iné, menej odolné kovy (trebárs striebro), istá starostlivosť je i tu na mieste. Našťastie, nejde o nič zložité. Na väčšinu nečistôt celkom postačí obyčajný prostriedok na odstránenie mastnoty, rovnaký saponát, aký používate na umývanie riadu.
Postup je nasledovný:
Zalejte ho vodou a v roztoku nechajte zlaté šperky vyvariť. Potom ich nechajte približne 10 minút odstáť, následne ich vyberte a poutierajte handričkou.
Ak však chcete svoje zlaté šperky očistiť dôkladnejšie, odporúčame navštíviť zlatníctvo, kde váš šperk vyčistia ultrazvukom.
Iné spôsoby čistenia zlatých šperkov
- Do pohára s vodou dáme lyžičku octu, kvapku saponátu a šperkv tom necháme celú noc odstáť.
- Zlaté náušnice vložíme do vody so sódou bikarbónou a kúskom alobalu a necháme postáť.
- Účinná je aj zmes zo soli, alobalu a prášku do pečiva.
- V prípade, že zlato mení farbu a odtieň do zelena či do modra, skúste kyslejšie roztoky, napríklad šťavu z citróna. Keď ani to nepomôže, je čas navštíviť zlatníka.
- A pre všetkých, ktorí sú voči vyššie uvedeným domácim receptom na čistenie zlata skeptickí, je tu ešte možnosť zakúpiť si originálny prípravok určený presne na čistenie zlata.
Mechanické čistenie zlatých šperkov
Pokiaľ nechcete nič riskovať, skúste mechanické čistenie. Overený je nasledovný postup:
Na handričku si nanesiete popol a jemným trením zo zlata odstrániete všetky nečistoty. Pripravte sa na to, že vy sa pri tom zrejme zašpiníte, ale výsledok ozaj stojí za to. Dobrou pomocníčkou vám bude aj stará zubná kefka.
Striebro
Najjednoduchšie, ako vašim strieborným šperkom prinavrátiť jas a lesk, je zakúpiť si roztok určený špeciálne na čistenie striebra. S kvalitnou handričkou sa potom môžete smelo pustiť do čistenia. Prípadne si zaobstarajte handričku napustenú daným roztokom.
Ak to chcete skúsiť „po domácky“, ako pri zlate siahnite po prášku do pečiva, saponáte na riady alebo bielej zubnej paste, ktorými svoje strieborné šperky ošetríte. Avšak pri striebre je treba byť o niečo opatrnejší, keďže ide o mäkší kov. Najmä pri mechanickom čistení buďte obozretní.
Skutočne účinným spôsobom, ako striebro dokonale oživiť, je dať do vody sódu bikarbónu a alobal, zaliať to horúcou vodou a nechať v tom strieborný šperk odležať.
Chirurgická oceľ
Šperky z chirurgickej ocele sú celkom iná kategória. Nevyžadujú si žiadne špeciálne leštenie, väčšinou ani čistejšie. Ide totiž o vysoko odolný kov, ktorého obrovskou výhodou je aj to, že nespôsobuje alergické reakcie.