Úvod Dom, byt a záhrada Boj proti škodcom – Rady a typy

Boj proti škodcom – Rady a typy

3135
0
ZDIEĽAŤ

Možno sa už aj vám stalo, že sa u vás doma objavili nevítaný hostia ako mravce, mole, mušky, osi alebo ešte horší škodcovia ako potkany a myši. Povieme si ako bojovať proti týmto škodcom prírodnými prostrediami a čo robiť v prípade, že sa rozmnožia do nezvládnuteľného množstva.

Medzi najčastejšie hmyz, ktorí znepríjemňuje život majiteľov bytov a domov patria mravce. Mravce sa dokážu dostať takmer všade a neuveriteľné rýchlo sa rozmnožia. Idú hlavne za potravovou takže, prvom rade treba dávať pozor na voľne položené potraviny a taktiež odpadky. V domácnostiach sa mravce vyskytujú najmä v kuchyni. Dokážu vyliezť po stene aj niekoľko metrov a ľahko sa zabývajú.

Najlepšie je keď sa mravce zlikvidujú hneď pri začiatku kým nie sú moc rozmnožené, vtedy postačia na boj proti mravcom aj prírodné prostriedky. Účinné sú napríklad soľ, korenie, kypriaci prášok, ocot alebo citrónová šťava. Tieto prípravky sa musia umiestniť v blízkosti ich výskytu. Najlepšie je nimi prerušiť cestičky, ktorými mravce putujú. Najúčinnejší spôsob je zahubiť kráľovnú. Pokiaľ sa vám to poradí mravce sa prestanú množiť a už ich stačí iba zneškodniť.

Sú však prípady, kedy sa mravce rozmnožia do takých počtov, že si s nimi nebudete dať rady. Často sa stáva, že mravce sa rozmnožia po celej bytovke alebo rodinnom dome v takom prípade je lepšie vyhľadať dezinsekčnú službu, ktorá má účinné postupy.

Veľmi účinný postup je podanie mravcom špeciálneho prípravku, ktorý spôsobí neplodnosť kráľovnej celý rod tak postupne začne vymierať a potom už stačí mravce eliminivovať bežným postrekom. Postrek sa však musí naniesť celoplošne nie len na miesta, kde sa mravce vyskytujú.

Častými nezvanými hosťami sú aj včely, osi alebo sršne. Tu si však už treba dávať pozor a zvážiť kontaktovanie odborníkov. Pokiaľ však nejde o veľké množstvo alebo sa hniezdo nevyskytuje priamo na vašej záhrade existuje tiež niekoľko trikov. Napríklad naliať pivo do otvorenej fľašky a tú zavesiť na strom.

Hlodavce a ich eliminácia

Horším problémom bývajú hlodavce, či už potkany alebo myši. Ich výskyt je najmä v pivniciach a v podkroví. Hlodavce sú nebezpečné, pretože sú prenášačmi viac ako 30 druhov chorôb. Môžu vás tak nekaziť infekčnou chorobou. Tak isto ako hmyz aj hlodavce vyhľadávajú potravu. Pivničné priestory plné uskladnených potravín ako zemiaky sú pre nich rajom. Potkany dokážu prehrýzť aj naozaj silný materiál a tým sa dostanú takmer všade. Dokážu vyliezť aj po holej stene až do niekoľkých metrov.

Potkany aj myši sú veľmi inteligentné tvory. Často krát sa premnožia do rozmerov, kedy s nimi majú problém aj mačky. Tieto hlodavce sa podobne ako mravce množia obrovskou rýchlosťou. Boj proti hlodavcom je náročnejší než proti hmyzu. Bežná sypaná granulová otrava je málo účinná. Hlodavce si na ňu dokážu zvyknúť a začnú sa jej vyhýbať. Oveľa účinnejšie sú deratizačné staničky. V nich zostane hlodavec uväznený a nemusíte tak hľadať jeho páchnuce mŕtve telo. Podobne ako pri hmyze aj pri hlodavcoch platí, že pokiaľ je ich už moc treba volať kontaktovať deratizačnú službu. Pokiaľ zneškodníte nejakého hlodavca jeho telo treba dôkladne zakopať mimo obydlia alebo spáliť.

Po úspešnom zneškodnení hmyzu alebo hlodavcov treba vykonať dezinfekciu miesta, kde sa škodcovia vyskytovali. Na dezinfekciu vám poslúžia kvalitné dezinfekčné prostriedky, ktoré zakúpite v domácich potrebách. Treba sa však poradiť z predávajúcim, ktorý z nich je na dané miesto najvhodnejší. Viac informácií nájdete tu

FOTO:  © swety76 / Dollar Photo Club

 

Zdroj: Aquazoo.sk