Vedeli ste o tom, že kuna je malý, ale vzácny člen rodiny lasíc? Kuny vážia asi 2 kilá a ich telá sú dlhé a nízke. Ich srsť sa môže pohybovať od svetlohnedej až po tmavohnedú s čiernymi nohami a dlhými huňatými čiernymi chvostmi.
Na hrudníku majú výraznú svetlohnedú srsť, pričom v zime rastú kunám na nohách dlhé chĺpky, ktoré fungujú ako „snežnice“, ktoré udržujú ich labky v teple a pomáhajú im pohybovať sa po hlbokom a nadýchanom snehu.
Kuny sú však všežravce a jedia rastliny i zvieratá, no väčšinu ich potravy tvoria malé hlodavce. Sú vynikajúci horolezci, pričom svoju korisť sú schopné prenasledovať skutočne intenzívne. Kuny majú vysoký metabolizmus a na energiu vyžadujú veľa potravy.
Prispôsobenie sa zime
V zime im medzi labkami na nohách narastie dlhšia srsť, ktorá im pomáha udržiavať nohy v teple. Táto srsť často skresľuje veľkosť stopy kuny. Pri sledovaní je možné zistiť, kam sa kuna pohybuje alebo kam sa pod povrch snehu „vybrala“, aby ulovila korisť, ktorá našla útočisko v padnutých stromoch pod snehom.
Človek ako nepriateľ kuny?
Kuny majú málo prirodzených nepriateľov, ale bolo zaznamenané, že iní predátori cicavcov, ako aj jastraby a sovy, lovia neopatrnú kunu. Populácie kún sú pravdepodobne obmedzené množstvom dostupnej potravy, čo znamená, že keď prírodné faktory ako sú choroby a nedostatok potravy znižujú populácie druhov, ktoré lovia, klesajú aj populácie kuny. Veľkým nepriateľom kuny je človek a k prepadnutiu dochádzalo aj v minulosti.
Kuna pod strechou domu – čo robiť?
Áno, kuna sa môže usídliť pokojne aj pod strechou domu, a to nie na krátku dobu. Vďaka malému a ohybnému telu, ako aj výnimočným lezeckým schopnostiam si kuna cestu do domácnosti dokáže ľahko nájsť, pričom ideálne je nájsť okamžite spôsob, ako sa jej zbaviť. Odpudzovače na kuny fungujú na ultrazvukových signáloch, ktoré sú pre tieto živočíchy mimoriadne nepríjemné, a teda chránený priestor okamžite opúšťajú.