Úvod Technika a Internet Na čo sa využíva a ako funguje transformátor?

Na čo sa využíva a ako funguje transformátor?

698
0
ZDIEĽAŤ

Ak ste sa v škole učili o elektrickej energií, možno ste počuli o transformátore. Ide o celkom známu súčiastku, ktorú aj napriek tomu veľa ľudí poriadne nepozná a často ani nevie, že ako transformátor funguje. Čo vlastne ten transformátor je?

Samozrejme transformátor je vcelku základnou súčiastkou, preto by bolo dobré aspoň trošku vedieť, ako približne transformátor funguje, ako vyzerá a podobne. Na pochopenie transformátora nepotrebujete byť ani veľmi technicky zdatný. Určite nejde o žiadnu komplexnú súčiastku o ktorej ste v živote nepočuli. Čo je to vlastne ten transformátor?

Čo je to transformátor?

Transformator je elektrický stroj, umožňujúci prenos elektrickej energie z jedného elektrického obvodu do druhého pomocou elektromagnetickej indukcie. Striedavý prúd v prvom obvode vytvára premenlivé magnetické pole, ktoré následne indukuje striedavé napätie v druhom obvode, ktorým začne tiecť prúd.

Transformátor je možné použiť na zmenu veľkosti striedavého elektrického napätia smerom nahor alebo nadol bez zmeny frekvencie. Transformátor sa používa hlavne kvôli bezpečnosti, najmä pri elektrických zariadeniach, ktoré sú v blízkosti vody. Napríklad ak máte ventilátor nad vaňou je dobré využiť transformátor. Asi viete čo sa stane keď sa elektrický prúd dostane do vody. Transformátor je niekedy potrebné mať. Predovšetkým v tých prípadoch, v ktorých je k správnemu fungovaniu spotrebiča vyžadované nižšie napätie, než aké je napätie elektrickej siete. V domácnosti sa najčastejšie používa k prevodu nízkeho napätia na 12V.

Transformátor sa používa aj na rozvod elektrickej energie na dlhé vzdialenosti a na napájanie sídlisk a obcí. Existujú aj blokové transformátory, ktoré sa používajú v elektrárňach. Keďže niekedy sú transformátory kompaktné, dokážu byť posuvné a pohyblivé. Samozrejme ak nejde o obrovský transformátor.

Transformátory sa delia na toroidné transformátory a elektronické. Toroidné transformátory sú výrazne ťažšie a vždy ním prechádza striedavý prúd. Elektrické transformátory sú zase naopak ľahšie a usmerňuje prúd skôr na jednosmerný. Transformátory sú väčšinou konštruované na 12V, pretože pri malom napätí je nízka šanca na úraz spôsobený elektrickým prúdom. Práve preto sú vhodné na umiestnenie napríklad do kúpeľne, kde je vysoká možnosť stretu s vodou.

Na čo dávať pozor pri transformátore

Pri inštalácii transformátora je zásadné dbať na to, že pracuje s vysokým napätím. Nesmie byť teda v kúpeľni voľne usadený, aby nedošlo k úrazu.

Ideálnym miestom pre montáž je napríklad sadrokartón, suchý výklenok v stene oddelený od prostredia kúpeľne a ďalšie miesta oddelené od vody napríklad chodba. Aby nedochádzalo k prehriatiu, mali by ste priestor dostatočne vetrať.

Neváhajte a kúpte si transformátor aj vy!