Stavby v tradičnom štýle si najviac rozumejú s drevenými oknami. Drevené okná uprednostňujú tiež majitelia chát a zrubov. Tento materiál sa dá síce imitovať, ale pri bližšom pohľade je rozdiel vždy vidieť. Drevené profily okien sa v životnosti vyrovnajú iným materiálom, ale je potrebné sa o ne pravidelne starať. Drevo totiž degraduje vplyvom vlhkosti a napadnúť ho môžu rôzne druhy húb. Poradíme vám, ako udržiavať drevené profily okien, aby vám vydržali čo najdlhšie.
Základná starostlivosť o drevené okná
O drevené okná by ste sa mali starať minimálne dva razy ročne. Odporúčaným obdobím je jar a jeseň. Domáce gazdinky môžu umývanie okien spojiť s údržbou rámov. Najskôr je nutné povrch dreva očistiť od prachu a mastnoty. Na očistenie vám bude stačiť vlhká handrička namočená do mydla. S vodou to však nepreháňajte, aby drevo nenavlhlo. Po dôkladnom vyschnutí drevo ošetrite špeciálnym balzamom alebo na povrch naneste olej na drevo. Oleje z povrchu dreva odpudzujú vlhkosť a čiastočne ho chránia pred mechanickým poškodením. Napriek dôkladnému ošetrovaniu dreva príde po približne 10 rokoch k olupovaniu náteru okenných rámov a na rad prichádza kompletná obnova.
Renovácia náteru drevených okien
Okrem materiálu potrebného na renováciu okien si kúpte ochranné rukavice, okuliare, rúško a oblečte si pracovný odev. Nikdy nenanášajte farby na drevo na starý, olúpaný náter. Prvým krokom pri renovácii je dôkladné odstránenie pôvodnej farby. Pôsobením vysokej teploty, napríklad pomocou teplovzdušnej pištole, sa zvyšok starej farby uvoľní a pôjde vám špachtľou lepšie dole. Menšie zvyšky farby zanesené do povrchu dreva obrúste brúsnym papierom. Ďalším krokom je očistenie rámov riedidlom. Pri práci si dávajte pozor, aby sa chemikálie nedostali k skleným výplniam, odporúčame okraje skla prelepiť páskou. Ako ochranu pred plesňami a hubami použite impregnačný sprej. Olupovanie farby môže spôsobiť vznik drobných trhlín, ktoré po impregnácii profilov vyplňte tmelom. Postupujte pomaly a tmel čo najviac votrite do trhlín pomocou špachtle. Drobné nerovnosti vybrúste brúsnym papierom. V tomto momente prichádza na rad nanášanie farby na drevo. Základný náter tvoria dve vrstvy. Pri nanášaní jednotlivých vrstiev dbajte na to, aby bola farba dôkladne vyschnutá. Ako ochranný náter použite lazúru.