Úvod Technika a Internet Premýšlajte do budúcnosti, elektrické bicykle môžu byť práve to čo treba!

Premýšlajte do budúcnosti, elektrické bicykle môžu byť práve to čo treba!

328
0
ZDIEĽAŤ
Premýšlajte do budúcnosti, elektrické bicykle môžu byť práve to čo treba!
Premýšlajte do budúcnosti, elektrické bicykle môžu byť práve to čo treba!

V súčasnej dobe už nie sú elektrobicykle považované za “bicykle pre nemohúce babičky”, ale za bicykle pre mužov aj ženy, vhodné pre pohodlné cestovanie do práce, výlety v horskom teréne alebo pre efektívny kardio tréning. Preto je dôležité nepodceniť výber a zvoliť ten správny elektrobicykel.

Na začiatok si povedzme, čo sú to vôbec elektrické bicykle a ako funguju. Elektrobicykel je klasický bicykel, ktorý pomocou systému elektrického pohonu pomáha užívateľovi v jazde. Elektro-pohon je schopný dopĺňať silu, ktorú vynakladáte pri šliapaní. Vďaka tomu môžete ísť v porovnaní s klasickým bicyklom pohodlnejšie, jednoduchšie a bez väčšej námahy.

Najväčší rozdiel spoznáte najmä pri jazde v kopcovitom teréne. Stupeň intenzity dopomoci šliapania si môžete zvoliť pomocou ovládacieho panelu umiestneného na riadidlách. Štandardne ponúkajú bicykle 3 – 5 stupňov intenzity elektrickej asistencie. Samozrejme je možné aj elektropohon úplne vypnúť a zachovať tak funkciu klasického bicykla.

Aký typ vybrať?

Mestský elektrobicykel, najviac vhodný pre seniorov a pre cestovanie v meste. Mestské elektrobicykle sa vyznačujú predovšetkým monotubnou konštrukciou s nízkym nástupom, čo zaisťuje jednoduché nasadanie/zosadanie a zároveň napomáha bezpečnej jazde v mestskej prevádzke. To ocenia najmä seniori, ktorým dopomoc šliapania v kombinácii s ľahkým nasadaním uľahčia cestovanie. Rovnako tak sú mestské elektrobicykle vhodné pre všetkých, ktorí často cestujú v meste a majú radi pohodlnú jazdu.

Horský elektrobicykel, vhodný do kopcov, terénov a hôr. Horské elektrobicykle, známe tiež ako terénne elektrobicykle, sa vyznačujú predovšetkým odolnou konštrukciou s vysokým výkonom motora, ktorý vám pomôže aj v tom najťažšom teréne. Zároveň je dôležité pri horských elektrobicykloch zachovať správne vyváženie a preto sa batérie vo väčšine prípadov nachádzajú priamo pod rámovou trubkou. Zároveň je tak aj dosiahnutý aerodinamický tvar a pekný vzhľad. Horské elektrobicykle prešli v poslednej dobe výraznými zmenami a tak je zvládanie obtiažnych horských kopcov v súčasnosti hračkou aj pre menej skúsených cyklistov.

Trekingový elektrobicykel, vhodný pre dlhšie cestovanie v miernom teréne alebo po ceste. Známe tiež ako cestovné elektrobicykle, sú akýmsi kompromisom medzi terénnym a mestským elektrobicyklom a sú vhodné najmä pre dlhšie cestovanie v miernom teréne alebo po ceste. Cestovné elektrobicykle sú často využívané pre rodinné výlety, pri ktorých chcete vyrovnať výkon slabších členov práve elektronickou dopomocou šliapania.

V súčasnej dobe sa však trekingové elektrobicykle začali využívať hlavne pre kardio tréning. Vďaka dopomoci šliapania je možné si zvoliť takú pomoc, pri ktorej dosiahnete optimálnu tepovú frekvenciu pre spaľovanie tukov. V praxi to znamená, že v kopcoch si nastavíte vyššiu dopomoc, než pri jazde po rovine a vďaka tomu dosiahnete rovnomernejší tep. Spaľovanie tukov je potom jednoduchšie a oveľa efektívnejšie, než na klasickom bicykli bez elektronického pohonu.

Trocha o výdrži a batérie

Batéria je alfa omega celého elektrobicykla. Jej typ a kapacita udáva aký má elektrobicykel dojazd, koľko ponúka dobíjacích cyklov alebo akú má celkovú životnosť. Jednotlivé parametre sú jednými z najdôležitejších parametrov a tak si ich poďme rozobrať.

Dojazd je jeden z najčastejšie spomínaných parametrov, ale zároveň jedna z najviac premenných hodnôt. Hlavnú príčinu hrá samotná kapacita batérie, od ktorej sa dojazd odvíja, ale tiež veľmi záleží na jazdnom štýle, teréne, hmotnosti cyklistu alebo nastavenenom stupni dopomoci šliapania. Preto nemusí byť uvedený dojazd vždy rovnaký, ale môže sa mierne odchyľovať od skutočnosti. Aj napriek tomu všetky elektrobicykle testujeme a snažíme sa tak uvádzať čo najrelevantnejšie údaje.

Orientačne môžeme dojazdy rozdeliť podľa kapacity batérie nasledovne:

  • dojazd 60-80 km – kapacita batérie 9-10Ah
  • dojazd 80-100 km – kapacita batérie 11-12Ah
  • dojazd 100-120 km – kapacita batérie 13-14Ah
  • dojazd 120 a viac km – kapacita batérie 15Ah a viac
    (Vyššia kapacita batérií sa sériovo momentálne príliš nevyrába.)

Elektrobicykle v súčasnej dobe využívajú predovšetkým moderný typ lítiových batérií, tzv. Li-Pol, Phylion alebo Li-lon, čo sú komerčne najpoužívanejšie typy batérií. Vyznačujú sa predovšetkým dobrým pomerom medzi hmotnosťou a kapacitou, životnosťou a cenou, a nájdeme ich napríklad aj vo bazénový vysávač. Štandardné napájanie týchto akumulátorov je 36V. Životnosť danej batérie sa potom odvíja od toho, akým spôsobom je používaná, ako o ňu staráme a pod. V každom prípade sa dá povedať, že životnosť batérie sa pohybuje okolo 20 000 – 30 000 najazdených km, doby používania 4 – 8 rokov alebo 800 – 1000 dobíjacích cyklov.

Aby mala batéria čo najdlhšiu životnosť, je nutné sa o ňu patrične starať. Pri lítiových batériach je dôležité, aby boli pravidelne dobíjané na maximálnu kapacitu, ideálne vždy po každej jazde. Tiež sa neodporúča často vybíjať do úplne nulovej kapacity, rovnako ako prerušované nabíjania. Lítiovým batériám tiež neprospievajú príliš vysoké teploty, preto odporúčame zbytočne nevystavovať batérie teplotám nad 35 °C. Rovnako tak nie sú vhodné opačné teploty, teda pod 0 °C. Tieto faktory ovplyvňujú životnosť batérie, rovnako ako jej intenzita používania. Preto sa môže mnohokrát stať, že životnosť batérie je rozdielna, než je poskytnutá záruka.