Chladiace a mraziace boxy
Chladiace boxy tvoria PUR panely s polyuretánovým jadrom a kovovým opláštením. Na základe požiadaviek klienta môže mať toto jadro rôznu hrúbku, od čoho závisia jeho izolačné vlastnosti. Samozrejmou súčasťou chladiacich boxov sú i chladiace zariadenia a chladiarenské dvere.
Na základe hrúbky izolačnej vrstvy a iných premenných je možné v chladiacich boxoch dosiahnuť teploty v rozmedzí od + 8 °C až do -35 °C. Mraziace a chladiace boxy sú preto často používané nielen v obchodných prevádzkach či skladoch, no svoje uplatnenie nachádzajú aj pri potravinárskej výrobe. Na čo všetko je teda možné využiť chladiace boxy v pekárňach?
Pri výrobe pekárenských výrobkov je správna teplota kľúčovým faktorom. Samotná výroba cesta si mnohokrát vyžaduje chladné prostredie, aby sa spomalil proces kysnutia.
Šokové chladenie
Cesto, rovnako ako aj hotové výrobky, sú často šokovo zamrazené alebo chladené a následne uchovávané v mraziacich boxoch. Šokové chladenie je proces, pri ktorom dochádza k schladeniu za výrazne kratší čas, ako pri bežnom chladení. Aj vďaka tomu si pekárenské výrobky zachovajú svoju kvalitu a po rozmrazení nestrácajú chuť ani pôvodnú štruktúru. Rýchlym schladením alebo zmrazením sa zamedzuje makro-kryštalizácii, čím sa účinne eliminuje aj tvorba baktérií. Po šokovom zachladení alebo zmrazení sú tieto výrobky uchovávané v klasických chladiacich alebo mraziacich boxoch.
Šokové chladenie a mrazenie sa využíva predovšetkým vo väčších pekárňach, ktoré svoje výrobky následne distribuujú do obchodných prevádzok. V menších pekárňach nájdu svoje uplatnenie predovšetkým chladiace boxy spomaľujúce proces kysnutia. Chladiarenský box musí v neposlednom rade spĺňať prísne hygienické štandardy a nároky na údržbu. Vďaka sendvičovým panelom bez viditeľných spojov je čistenie a bežná údržba chladiarenských boxov. Samozrejmosťou je aj zdravotná nezávadnosť.