Hoci sa stavebné stroje môžu zdať byť jednoúčelové, neplatí to pre každý z nich. Napr. rýpadlo môžete premeniť na výkonný búrací stroj či zhutňovač, kolesový nakladač zase na snežný pluh atď. V článku vám prinášame prehľad najčastejšie používaného príslušenstva, ktoré vám to umožní.
Z rýpadla demolačný stroj
Štandardným pracovným nástrojom rýpadlá a minirýpadlá je lyžica. Tie nájdete v niekoľkých verziách, ktoré sa líšia robustnosťou a konštrukčným prevedením. Niektoré sú určené na ťažbu zeminy či iných druhov materiálu, iné na presúvanie týchto materiálov. Niektoré sú napr. vybavené otvormi, vďaka ktorým pri výkope automaticky preosievajú sypké zložky. Pre manipuláciu s drevom, biomasou, kovovým šrotom či podobnými materiálmi ich môžete vymeniť za rôzne druhy tzv. drapákov.
Bagre a minibagre okrem toho môžete premeniť aj na šikovné demolačné stroje. Na výber máte z veľkého množstva kladív s rôznym nástrojom – dláto, špicatý hrot či lopatový nástroj. Kladivami môžete rozbíjať železobetón, betón, tehly, asfalt, lámať skaly alebo realizovať výkopy rýh či dier na dopravné značky. S demolačnými prácami vám pomôžu aj hydraulické kliešte, ktoré hravo prestrihnú nielen kovošrot, ale aj železobetón.
Užitočným nástrojom sú aj vibračné zhutňovače pôdy. Pre (minirýpadlo) sú k dispozícii navyše aj rôzne druhy zemných vrtákov, ktoré výrazne urýchlia napr. inštaláciu plotových stĺpikov.
Kolesový nakladač ako pomocník vo firme i na farme
Nakladače sú štandardne dodávané s objemnou lopatou na presúvanie veľkého množstva materiálu. Podobne ako pri rýpadlách, aj tu máte na výber z rôznych druhov lopát, pričom každá je vhodný na iný druh materiálov. Okrem nich však máte na výber aj radlice, rôzne druhy drapákov, klieští a vidlíc na manipuláciu s drevom či dlhými predmetmi (napr. rúry), prípadne s nákladmi umiestnenými na paletách. Zdvíhať ťažké náklady vám zase pomôže závesné rameno.
Malé, kompaktné a šmykom riadené nakladače môžete premeniť na univerzálnych pomocníkov pre malú stavebnú firmu. Môžete k nim pripojiť cestnú frézu, drážkovač, zemný vrták, zametacie zariadenie, snežný pluh alebo frézu, prípadne hydrualické rameno na pripojenie lyžice či ďalšieho príslušenstva. Okrem toho sa ujmú aj na farme, vďaka príslušenstvu ako napr. rotavátor, mulčovač, krovinorez, kmeňová fréza alebo vibračný valec.
Pásové nakladače a dozéry
Ide o stroje, ktoré sú určené na prácu s veľkým objemom materiálu v ťažkých podmienkach. Keďže sú bežne používané nielen pri stavebných prácach, ale aj na farmách či v priemysle, výrobcovia ako napr. Caterpillar, k nim ponúkajú desiatky druhov lopát a radlíc s rôznymi rozmermi, ktoré sú určené na manipuláciu s rôznymi druhmi materiálu. Ide napr. o drevo, uhlie, drevnú štiepku, hnoj, komunálny odpad atď.
Ďalšie príslušenstvo je podobné ako pri kolesových nakladačoch. Ide najmä o manipulačné vidlice na drevo a palety, manipulačné ramená, ale napr. aj hydraulické navijaky na vyslobodzovanie samotného nakladača či iných vozidiel, prípadne odstraňovanie stromov, stĺpov či iných pevných prekážok.
Zázrak menom rototilt
V 80. rokoch uzrela svetlo sveta obrovská inovácia pre v podobe naklápacieho rotátora, známeho napr. pod názvom Rototilt. Vďaka nej získa stroj niekoľko kĺbov navyše – môže tak naklápať pracovný nástroj do strán a otáčať ho okolo svojej osi.
Rototilt výrazne zvyšuje produktivitu práce, pretože umožňuje strojníkom pracovať pod rôznymi uhlami či v blízkosti prekážok bez toho, aby museli presúvať či otáčať celý stroj. Okrem toho zjednodušuje manipuláciu s materiálom (napr. vykladanie a nakladanie do strany) a umožňuje rýchlu výmenu nástroja vďaka integrovanému rýchloupínaču. Niektoré modely majú tiež integrovaný drapák pre rýchle presúvanie kmeňov stromov, skál či trubiek.
Tip pre vás:
Ak chcete rozšíriť možnosti vášho stroja, nemusíte príslušenstvo hneď kupovať. Pomôže vám .