Ak chcete vykročiť do nového roka zdravšie a zapracovať na svojej postave, nasledujúce riadky sú určené presne pre vás. Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena alebo na tom, aký typ práce vykonávate. Nezáleží dokonca ani na tom, či máte na pohľad „chudý“ typ postavy! Prinášame rady a tipy, ako zmeniť svoju životosprávu k lepšiemu!
1. Zdravý a dlhý spánok
Ak ste čakali, že náš zoznam začneme radami o neustálom cvičení, asi budete prekvapení. Naopak, pre zdravší životný štýl je oveľa dôležitejší oddych.
Ľudský organizmus najlepšie zregeneruje v noci a práve preto je tajomstvom úspechu zdravý spánok. Ak chcete dosiahnuť v BMI kalkulačke optimálnu hodnotu, musíte mať dostatok hlbokého spánku a pravidelný čas zaspávania aj vstávania.
2. Voda ako základ pitného režimu
Aby toho nebolo málo, máme pre vás ďalšie prekvapenie. Našim druhým tipom je pitný režim, konkrétne to, ako by mal vyzerať, aby ste žili zdravo.
Jeho základom musí byť čistá voda, ktorá je „pohonom“ pre metabolizmus. Vypite jej denne aspoň 2 litre, či už čistú alebo s ovocím či zeleninou. Na doplnenie prospešných látok sú potom vhodné bylinné čaje, minerálky a ovocné šťavy.
3. Ovocie, zelenina a orechy
Konečne sa dostávame k stravovaniu a asi vás neprekvapí, že jeho základom by mali byť ovocie, zelenina a orechy. Dôvodov pre to máme naozaj dosť.
Spomínané potraviny sú skvelým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Sú ľahké na trávenie, nemajú žiadne nezdravé tuky a neobsahujú veľa cukrov. Naopak, prispievajú k zdravej črevnej mikroflóre a sú aj prevenciou pred črevnou virózou.
4. Zdravé mäso ako súčasť jedálnička
Vajcia, syry či mlieko sú známymi zdrojmi bielkovín, no bez mäsa sa zaobídete len ťažko. Obsahuje železo a aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre fyzický výkon a budovanie svalovej hmoty. Mať lepšiu postavu neznamená nemať svaly!
Z mäsa je ideálny mix pozostávajúci z rýb, najmä lososa, morčacieho a kuracieho mäsa a ako doplnok môžete pridať kvalitné červené hovädzie mäso.
5. Pravidelné stravovanie
Okrem toho, čo obsahuje váš jedálniček, je dôležitý aj spôsob stravovania. Základom je jesť menšie porcie, ktoré nezaťažujú trávenie, ale pravidelne a viac krát za deň. Takýmto spôsobom stimulujete metabolizmus a spaľovanie kalórií.
Riaďte sa tiež pravidlom o tom, že raňajky a obed by mali byť najmä o sacharidoch a bielkovinách a večera skôr o vláknine, rybách a zelenine.
6. Pohyb každý deň a dlhodobo
Zdravý životný štýl nie je iba o príjme, ale aj o výdaji energie. Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť medzi nimi rovnováhu, je fyzická aktivita.
Každý deň sa snažte hýbať čo najviac a čo najprirodzenejšie. Choďte peši všade, kde sa dá a pridajte k tomu aj cielené prechádzky, aspoň 30 minút denne. Skvelým doplnkom je šport, napríklad beh, bicykel, korčule, tenis, lyže alebo plávanie.
7. Otužovanie vonku aj vo vnútri
Okrem pohybu dokáže váš metabolizmus povzbudiť aj otužovanie. Princíp je jednoduchý: telo musí spáliť viac energie, aby sa dokázalo zahriať.
Aby ste sa otužovali správne, zamerajte sa na to vnútorné aj vonkajšie otužovanie. Ako? Nepreháňajte to s kúrením vo vnútri, obliekajte sa primerane, nepoužívajte vyhrievanie sedadiel v aute a sprchujte sa aj vlažnou či studenou vodou.
8. Pozitívna motivácia
Aby ste vydržali dodržiavať všetky spomínané zásady dlhodobo, potrebujete motiváciu. Nie však negatívnu, ale pozitívnu. Namiesto ohŕňania nosom nad ľuďmi s nadváhou sledujte ľudí, ktorí žijú zdravo a zmenili svoj predošlý životný štýl.
Dôležitá je aj sebamotivácia. Ako na ňu? Veďte denník a každý deň si do neho zapíšte, čo sa vám podarilo a v čom ste prekvapili aj samých seba!
9. Psychohygiena každý deň
Mnoho ľudí zabúda, že psychický stav je úzko spojený s tým fyzickým. To, ako sa cítite „v hlave“, vplýva aj na to, ako fungujú váš metabolizmus, trávenie a zdravie celkovo. Súčasťou každého jedného dňa by preto mala byť psychohygiena.
Ak neviete, čo sa pod týmto pojmom myslí, je to činnosť alebo naopak nečinnosť, pri ktorej sa zrelaxujete. Čo tak meditácia, práca v záhrade alebo čítanie knihy?
10. Žiadne redukčné diéty
Na záver sme si nechali radu nie o tom, čo robiť, ale čo určite nerobiť. Ak ste sa už aspoň raz v živote snažili schudnúť, museli ste naraziť aj na redukčnú diétu.
Jej typickou črtou je zníženie kalorického príjmu a to celoplošným obmedzením jedálnička alebo zameraním sa na nejakú konkrétnu potravinu. Na všetky takéto diéty zabudnite, jediné, čo nimi dosiahnete, je iba škodlivý jojo efekt.